Sports Hall of Fame

Each year, Thayer celebrates its athletic tradition of excellence by honoring a small group of student-athletes who have worn the black and orange with pride and distinction with their induction into the Thayer Sports Hall of Fame.

Established in 1991, the Sports Hall of Fame is dedicated to the thousands of Thayer students and coaches who have given their best, on the playing field and in the classroom, representing the school with determination, perseverance, cooperation, sportsmanship, and courage. 

By Year of Induction


1991
Arthur T. Valicenti '51
1993
Ward S. Donner, Coach & Athletic Director
Richard Sawyer, Coach
Helen Hixon Horle '25
David Hemery '62
Wayne Annsun-Donner '63
Jay Cashman '71
Sherry Valicenti Banks '75
David M. Silk '76
1994
Samuel Long '26
Carl Spang '35
Margery Hunt Price '48
Linda Ludlow Moran '58
Bruce Alemian '62
1995
1964 Un-Un-Un Football Team
1997
1947 Boys’ Baseball Team
Richard Mills '62
Sean Murphy '82
Jeanne Torrey-Doughty '82
1998
F. William Ahearn '38
Helen Jane Sears '38
Donald Badger Jr '63
Robert Ferriter '73
Alan Litchfield '78
Lisa Miller '83
Marshall Litchfield, Coach
1999
William F. Spang '34
Robert G. Wade Jr. '45
Charles M. Wade '49
John G. Slavin '54
Barry C. Malinowski '69
Judith Smith '74
Robin Dixon '79
2000
Harold Soule '40
Richard Thompson '45
Gerald Good '50
David Nelson '60
Donald Johnson '65
Robert Latessa '75
Albert Peltier '85
2001
Samuel Wakeman '26
Mary Ellen Crawford Ames '36
George Burke '51
Bruce Valicenti '61
Colin MacDonald '76
Michele Gillen '86
Jennifer Lally Kent '86
2002
Viorine Robohm Valicenti '51
Elizabeth Bailey '63
Terrance Flaman '66
James Heller '67
Joseph Kelley '77
Jeremy Roenick '88
Anthony Amonte '89
Kelly Amonte Hiller '92
Lawrence “Skip” Adams, Coach
Arthur Wills '52
Mansur Storrs '47
Vincent Hillyer '73
1947 Boys’ Undefeated Eastern MA Championship Basketball Team
1977 N.E. Championship Track Team

2003
Prudence Buckley Goodale '63
John J. Ambrosino '68
E. Michael Latessa '73
Glen R. Giovanucci '78
Elizabeth Frado Mazzola '88
Kyle F. Snowden '93
1957-58 Girls’ Undefeated Field Hockey Team
1957-8 Girls’ Undefeated Basketball Team
2004
Weston “Webby” Durant '44
Nancy Beal Allen '49
Peter Dwan '54
John A. Hemery '64
Barbara Quinn '74
Steven Sorkin '79
Kate Gillen McKeever '94
2005
Joseph Crowley '55
Michael G. Georges '65
James Benelli '75
Daniel Sullivan '75
2006
George Stephenson '51
Judith Bryant Hale '56
Thomas Griffin '86
Beth McNulty Kissell '86
Keri Dunn '96
Mike Mottau '96
1980 Boys’ Undefeated N.E. Championship Cross-Country Team
2007
William P. Smith '38
Francis B.J. Badger '67
Jeffrey M. Toussaint '82
Gregory A. Lally '92
David S. Wood '47
Dale R. Valicenti '77
Lawrence L. Rooney '87
1981 Football Team
2008
Betty Bates McCord '48
Alexander “Sandy” Salmela '63
Garry Hebert '78
Cindy Basler '83
Mark Hatch '83
Glen Philpott '83
Carmelo Travieso '93
David A. Wainwright '93
Harold Hatch, Coach
1983 Baseball Team
2009
Bruce Allman '59
Jeff Bone '69
Gerry Healy '79
Michael Vassalotti '79
Chris Grant '84
David Ha l'89
Chris Higgins '89
Anni McDonough Zukauskas '94
1979 Boys’ Basketball Team
2010
Charlie De Santis '60
Chris Sullivan '95
Denis Cronin '95
Larry Fitzpatrick '75
Gregory Wilson '80
Lynne Torrey '80
James “Rusty” Miller '85
Shannon Doyle Taylor '90

2011
Michael Brandon '61
Peter Robarts, Coach
Kevin Giovanucci '81
Harkeem Dixon '86
Jake Borden '96
Kevin Caulfield '96
Kerri Mulligan Salih '96
Sarah Albrecht '01
Meredith O’Brien '01
1986 Thayer Boys’ Basketball Team
2012
Wilfred L. Grant '72
Gregory M. Georges '77
Joseph J. Cappellano III '82
Dan DiGravio '87
Shawna Hegarty Weekly '92
David M. Hymovitz ’92
Laura A. Glassanos ’02
1986 Boys’ Hockey Team
1987 Boys’ Hockey Team
2013
Jake Diamond P'06,'09
Stephen J. Climo '83
John W. McCarthy '83
Alegria de la Cruz '93
Chris E. McGuirk '93
Ryan B. Cox '98
Courtney T. Eldridge '98
2014
Robert D. Hughes '59 (Posthumous induction)
William C. Gould '64 (Posthumous induction)
Kent W. Mohnkern '64
Matthew T. Collins '89
Alex Doyle Sullivan '94
Jenna Turner Blue '99
Kathryn Lambert Conover '99
2015
Deirdre Manning Cryer '75
Jennifer Carne '95
John Hightower '95
Will Conroy '00
Stephen Greeley '00
Julie Rotondi '00
Anthony Aiello '05
Chizoba Ezeigwe '05
Jeff Browne P '04, '05, Coach
2016

Donavan Brown '01
Richmond Pittman '01
Karen Geromini, Athletic Director
1996 Girls' Basketball Team
2017

Lt. Col. Terrence M. Slattery ’74 (Ret.)

Douglas B. Lally ’87

Meghan Mullin Harney ’96

By Class Year of Recipient


1925
Helen Hixon Horle '25 *
1926
Sam Long '26 *
Samuel Wakeman '26*
1934
Bill Spang '34 *
1935
Carl Spang '35 *
1936
Mary Ellen Crawford Ames '36
1938
Bill Ahearn '38 P ‘68, ‘65*
Helen Sears '38 *
Bill Smith '38 P ‘67, ‘68, ‘74, GP ‘01, ‘04*
1940
Harold Soule '40 *
1944
Weston Durant '44 *
1945
Richard Thompson '45 *
Bob Wade '45
1947
Mansur Storrs '47 P ‘69, ‘71*
Dave Wood '47 *
1948
Betty Bates McCord '48
Margery Hunt Price '48
1949
Nancy Beal Allen '49
Chuck Wade '49
1950
Gerry Good '50
1951
George Burke '51 P ‘82, ‘84, ‘85, ‘86
George Stephenson '51
Viorine Robohm Valicenti '51 P ‘75, ‘75, ‘77, ‘10, ‘14, ‘14
Arthur Valicenti '51 P ‘75, ‘75, ‘77, ‘10, ‘14, ‘14
1952
Al Wills '52 P ‘78, ‘81, ‘83
1954
Peter Dwan '54
John Slavin '54 *
1955
Joe Crowley '55
1956
Judy Bryant Hale '56 GP ‘14, ‘16, ‘18, ‘
1958
Linda Ludlow Moran '58
1959
Bruce Allman '59
Bob Hughes '59 *
1960
Charlie DeSantis '60
David Nelson '60
1961
Mike Brandon '61 P ‘94, ‘95
Bruce Valicenti '61 P ‘88*
1962
Bruce Alemian '62
David Hemery '62
Dick Mills '62 *
1963
Wayne Annsun-Donner '63
Don Badger '63 P ‘98, ‘01
Betty Bailey '63
Prudence Buckley Goodale '63 P ‘84, ‘91, ‘97
Sandy Salmela '63
1964
William Gould '64 *
John Hemery '64
Ann Mohnkern and Kent Mohnkern '64

1965
Mike Georges '65 P ‘90, ‘93
Don Johnson '65
1966
Terry Flaman '66 *
1967
Frank Badger '67 P ‘95, ‘98
Jim Heller '67 P ‘94, ‘95
1968
John Ambrosino '68 P ‘95, ‘97
1969
Jeff Bone '69
Barry Malinowski '69
1971
Jay Cashman '71 P ‘96, ‘00, ‘19, ‘21
1972
Will Grant '72
1973
Bob Ferriter '73 *
Vincent Hillyer '73
Mike Latessa '73
1974
Barbara Quinn '74
Lt. Col. Terrence M. Slattery ’74 (Ret.)

Judy Smith '74
1975
Sherry Valicenti Banks '75
Jamie Benelli '75 P ‘09
Deirdre Manning Cryer '75
Larry Fitzpatrick '75
Bob Latessa '75
Dan Sullivan '75
1976
Colin MacDonald '76 *
Dave Silk '76 P ‘07
1977
Greg Georges '77
Joe Kelley '77
Dale Valicenti '77 P ‘14
1978
Glen Giovanucci '78
Garry Hebert '78
Alan Litchfield '78
1979
Rob Dixon '79 P ‘03, ‘11, ‘16
Gerry Healy '79
Steve Sorkin '79
Michael Vassalotti '79 P ‘07, ‘11, ‘12
1980
Lynne Torrey '80
Greg Wilson '80 P ‘06
1981
Kevin Giovanucci '81
1982
Joseph Cappellano '82
Sean Murphy '82
Jeanne Torrey-Doughty '82
Jeff Toussaint '82
1983
Cindi Basler Mertens '83
Stephen Climo '83
Mark Hatch '83
John McCarthy '83
Lisa Miller '83
Glen Philpott '83 *
1984
Christopher Grant '84
1985
Denis Cronin '85
Rusty Miller '85 P ‘10, ‘11, ‘14
Al Peltier '85
1986
Harkeem Dixon '86
Michele Gillen '86
Tom Griffin '86 P ‘17
Jennifer Lally Kent '86 P ‘13, ‘14
Beth McNulty Kissell '86

1987
Dan DiGravio '87
Douglas B. Lally ’87

Larry Rooney '87 P ‘16, ‘18
1988
Elizabeth Frado Mazzola '88
Jeremy Roenick '88
1989
Tony Amonte '89 P ‘16, ‘18, ‘19
Matt Collins '89 P ‘22
David Hall '89
Chris Higgins '89
1990
Shannon Doyle Taylor '90
1992
Kelly Amonte Hiller '92
David Hymovitz '92
Greg Lally '92
Shawna Hegarty Weekly '92
1993
Ali De La Cruz '93
Chris McGuirk '93
Kyle Snowden '93
Carmelo Travieso '93
Dave Wainwright '93
1994
Kate Gillen McKeever '94
Alex Sullivan '94
Anni McDonough Zukauskas '94
1995
Jen Carne '95
Jamall Hightower '95
Chris Sullivan '95
1996
Jake Borden '96
Kevin Caulfield '96
Meghan Mullin Harney ’96

Keri Dunn Kern '96
Mike Mottau '96
Kerri Mulligan Salih '96
1998
Ryan Cox '98
Courtney Eldridge '98
1999
Jenna Turner Blue '99
Katie Lambert Conover '99
2000
Will Conroy '00
Steve Greeley '00
Julie Rotondi '00
2001
Donavan Brown '01
Meredith O’Brien Tierney '01
Richmond Pittman '01
2002
Laura Glassanos Callahan '02
2005
Anthony Aiello '05
Chizoba Ezeigwe '05
Non-alums
Skip Adams P ‘85, ‘87*
Jeff Browne P ‘04, ‘05
Jake Diamond P ‘06, ‘09
Ward Donner *
Karen Geromini
Harold Hatch P ‘83*
Marshall Litchfield P ‘78
Peter Robarts P ‘01, ‘04, ‘06
Coach Sawyer P ‘68, ‘71*

Powered by Finalsite